روشهای اتصال لوله و اتصالات تکجداره پلی اتیلن به روش های زیر به یکدیگر متصل می شوند:
۱. جوشکاری الکتروفیوژن
۲. جوشکاری لب به لب
۳. استفاده از اتصالات پیچی

انتخاب روش اتصال، بستگی به کاربرد خط لوله، نیازمندیها و امکانات موجود دارد. از اتصال الکتروفیوژن معمولا در شبکه های توزیع گاز و از اتصال جوش لب به لب و اتصالات پیچی و جوشی لوله پلی اتیلنی، در خطوط انتقال آب و فاضلاب و شبکه های توزیع آنها استفاده می شود. اتصالات پیچشی به راحتی و سریعا باز و بسته شده و هیچگونه آسیبی به لوله پلی اتیلن وارد نمی کنند و از این ویژگی برخوردارند که در برابر مواد شیمیایی کاملا مقاوم باشند.

در اتصالات جوشی، کیفیت جوشکاری و بازده آن بستگی به مهارت و توانایی جوشکار ، تناسب و کارآیی مناسب دستگاه جوش و تجهیزات مربوطه و میزان رعایت اصول و قوانین جوشکاری دارد.

جوشکاری الکتروفیوژن

از این روش به دلیل بالا بودن ضریب اطمینان آن، معمولا در شبکه های لوله پلی اتیلنی توزیع گاز استفاده می شود. ج.شکاری الکتروفیوژن در مورد لوله هایی با قطر ۲۰ الی ۱۱۰ میلیمتر اقتصادی می باشد.

جهت اتصال، ابتدا انتهای لوله را سوهان زده و سپس آن را وارد کوپلینگ اتصال الکتروفیوژنی که دارای بوبین های مقاومت حرارتی می باشد نموده و جریان برق را متصل می نمایند. سیم پیچ بوبین گرم شده و پلاستیک های اطراف خود را ذوب می نماید، در اثر حرارت ، کوپلینگ جمع شده و جوش مناسبی با لوله ایجاد می شود.

جریان برق لازم برای جوشکاری را باید روی دستگاه جوش متناسب با اندازه اتصال تنظیم نمود. عمل جوشکاری بصورت اتوماتیک انجام می پذیرد. نقاط اتصال را نباید حداقل ۱۰ دقیقه پس از اتمام جوشکاری حرکت داد. سطح لوله قبل از انجام جوشکاری باید با دقت بازرسی شود تا هیچگونه خراشی نداشته باشد ، زیرا وجود خراش باعث ایجاد نشتی در محل اتصال می شود.

نکته مهم مورد توجه در این روش اتصال آن است که برای جوشکاری باید حتما از دستگاهی استفاده شود که جریان برق آن متناسب با بوبین های الکتریکی اتصالات باشد.

جوشکاری لب به لب

با توجه به دامنه وسیع کاربرد اتصال جوش لب به لب در لوله های پلی اتیلن تک جداره و استحکام و قابلیت های بسیار ممتاز این نوع اتصال، در ابتدا به شرح مختصری از جوشکاری به روش لب به لب با صفحه داغ می پردازیم. این نوع جوشکاری، طی مراحل زیر انجام می شود:

ابتدا دو لوله داخل دو فک دستگاه جوش ( ثابت و متحرک ) گذاشته می شود و پس از تنظیمات لازم بسته می شوند. صفحه رنده مابین دو لوله قرار می گیرد و لبه لوله ها را کاملا صاف و تمیز می نماید و پس از آن برداشته می شود.

صفحه داغ را که دمای آن به حد مجاز رسیده (200 – 220 درجه سانتیگراد)، مابین دو لوله قرار داده و دو سر لوله پلی اتیلن به آن چسبانده می شوند و فشار طبق دستورالعمل های دستگاه جوش، بالا برده می شود تا در محل تماس لوله پلی اتیلن ها با صفحه داغ برآمدگی مدور و یکنواختی با اندازه معین ایجاد گردد.

قسمت متحرک دستگاه جوش، به عقب رانده شده و صفحه داغ به صورتی جدا می شود که هیچ آسیبی به سطح ذوب شده وارد نیاید. دو سر لوله، به سرعت به همدیگر چسبانده شده و فشار به تدریج و بر اساس مشخصات جدول جوش، افزایش یافته و تا خنک شدن محل جوش، ثابت نگه داشته می شود.

مدت زمان خنک شدن در مرحله فوق ، بستگی به ضخامت لوله ها داشته و مقادیر آن در جدول تعیین شده است. در طی این زمان ، محل اتصال نباید تحت تنش یا فشار غیر مجاز قرار بگیرد. لبه جوش در محل اتصال باید به صورت یک برآمدگی دو تکه باشد. تشکیل این برآمدگی ، نشان دهنده آن است که جوشکاری بصورت یکنواخت انجام شده است.

تذکر: تفاوت در شکل برآمدگی های لبه جوش، می تواند ناشی از یکسان نبودن ویژگی های جریان مذاب در دو قطعه اتصال باشد ( مثلا تفاوت در MFR )

لیست قیمت دستگاه جوش پلی اتیلن بارینکو